top of page

A Munkavállalói Élmény Új Szabályai: A Megtartás és a Produktivitás Növelése Érdekében

  • Szerző képe: Mariann Vamosi
    Mariann Vamosi
  • márc. 7.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: márc. 10.


A modern munkahelyi környezetben a munkavállalói élmény (Employee Experience, EX) egyre nagyobb figyelmet kap, mivel közvetlen hatással van a munkavállalók elégedettségére, elkötelezettségére és a szervezeti teljesítményre. A Deloitte kutatása szerint a pozitív munkavállalói élményt nyújtó vállalatoknál 25%-kal alacsonyabb a fluktuáció, és 17%-kal magasabb a termelékenység.

A Qualtrics 2025-ös Employee Experience Trends riportja szerint a munkavállalók elvárásai jelentősen átalakulnak, a hangsúly a fizikai juttatásokról a személyre szabott, emberközpontú élmények felé tolódik. A jelentés szerint a munkavállalói élmény javítása nem csupán extra juttatások biztosításáról szól, hanem a napi munkafolyamatok egyszerűsítéséről és az emberi kapcsolatok megerősítéséről is.



Szervezetfejlesztési tanácsadás a Projectis Consulting csapatával
Szervezetfejlesztési tanácsadás a Projectis Consulting csapatával

A Munkavállalói Élmény és a Szervezeti Teljesítmény Összefüggése


A munkavállalói élmény és a szervezeti teljesítmény közötti szoros kapcsolatot számos tanulmány igazolja. A Gallup kutatásai szerint a nem elkötelezett munkavállalók akár 34%-kal is csökkenthetik a vállalatok termelékenységét. A tehetséges munkavállalók elvándorlása jelentős költségeket okoz a vállalatoknak. A toborzási, betanítási költségek, valamint a kieső termelékenység miatt a veszteség elérheti a munkavállaló éves bérének akár 100-150%-át is.

Egy másik felmérés szerint a pozitív munkavállalói élmény növeli az alkalmazottak elkötelezettségét, ami közvetlenül hozzájárul a jobb üzleti eredményekhez. Ezen túlmenően, a munkavállalói élmény fejlesztése csökkenti a fluktuációt és növeli a motivációt, ami hosszú távon javítja a vállalat versenyképességét. Nézzük meg hogyan érhetjük el mindezt.


A Munkavállalói Élmény Új Szabályai


Az elégedetlen munkavállalók egyik legnagyobb panasza a lassú, bonyolult belső folyamatok. A folyamatok egyszerűsítése és a digitalizáció kulcsszerepet játszik ennek orvoslásában. A hatékony, digitalizált munkafolyamatok bevezetése – például automatizált onboarding rendszerek vagy önkiszolgáló HR platformok – csökkenti a mindennapi teherérzetet, ezáltal növeli az elkötelezettséget és a bizalmat a szervezet iránt.


A hibrid munkavégzés a munkavállalók nagy részének elvárásává vált. A Qualtrics riport szerint a hibrid munkavállalók 64%-a pozitívabb élményről számolt be, mint a kizárólag irodában vagy teljesen távolról dolgozók. Azok a vezetők, akik a teljesítmény eredményeire alapozva irányítanak, nem pedig a jelenléten keresztül, hosszú távon erősebb bizalmat építenek ki a csapataikban. A kutatás szerint a munkavállalók 66%-a bízik a vezetők szakmai kompetenciájában, azonban csak 56%-uk érzi úgy, hogy a vezetők a munkavállalók jólétét a rövid távú üzleti eredmények elé helyezik. Az eredményalapú vezetés és a rugalmas munkavégzés támogatása kulcsszerepet játszik a bizalomépítésben.


Napjainkra a mentális egészség megőrzése és a kiégés megelőzése alapvető munkáltatói feladattá vált. A Qualtrics riport szerint a munkavállalók 38%-a érzi úgy, hogy folyamatos nyomás nehezedik rá a produktivitás növelése érdekében, ami csökkenti a jólétüket és az elkötelezettségüket. A mentális egészség támogatása – például coaching programokkal, wellbeing szolgáltatásokkal – alapvető elemmé válik a munkavállalói élmény fejlesztésében.


Az AI alapú toborzási rendszerek növelik a hatékonyságot, de a transzparens, emberközpontú kommunikáció továbbra is kulcsfontosságú. Az álláskeresők igénylik, hogy átlássák a kiválasztási folyamat lépéseit, és időben és érdemi visszajelzést kapjanak. A munkáltatói empátiára már a toborzási folyamat első lépéseitől szükség van és tovább kíséri a dolgozói életpálya következő fázisait is.

Az onboarding folyamat minősége jelentős hatással van a hosszú távú megtartásra. Az új belépők elkötelezettsége akár 21%-kal alacsonyabb, ha az első hónapok élménye nem felel meg az elvárásaiknak. Az onboarding programok személyre szabottá tétele és a mentorálás bevezetése nagyban hozzájárul a pozitív kezdeti élményhez.


A Vezetés Szerepe a Munkavállalói Élmény Alakításában


A vezetők kulcsszerepet játszanak a munkavállalói élmény alakításában. A Budapesti Corvinus Egyetem tanulmánya szerint a közvetlen felettesekkel való elégedettség jelentős hatással van a munkavállalók általános elégedettségére és teljesítményére. A vezetőknek támogatniuk kell a nyílt kommunikációt, biztosítaniuk kell a szükséges erőforrásokat, és példát kell mutatniuk a vállalati értékek megélésében.


Összegzés


A munkavállalói élmény fejlesztése nem csupán a munkavállalók elégedettségét növeli, hanem közvetlenül hozzájárul a szervezeti teljesítmény javulásához is. Az új szabályok szerint a személyre szabott élmények, a hatékony munkafolyamatok, a rugalmasság biztosítása, a mentális egészség támogatása és az emberközpontú toborzás mind hozzájárulnak a munkavállalók megtartásához és a termelékenység növeléséhez.


Ha szeretnél többet megtudni arról, hogyan javíthatod vállalatod munkavállalói élményét és ezáltal növelheti a megtartást és a produktivitást, látogass el weboldalamra, ahol további információkat és szakértői tanácsokat találsz: www.projectisconsulting.com. Segítek abban, hogy szervezeted vonzóbbá váljon a tehetségek számára és hosszú távon sikeres legyen!


Köszönöm, hogy elolvastad! Ha hasznosnak találtad, kérlek osszd meg másokkal is, hogy minél többekhez eljuthasson.

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page